021-44205368

تفاوت سکوریت و لمینیت چیست؟

سکوریت و لمینیت

ضریب امنیت

شکننده بودن شیشه ، از خصوصیات جداناپذیر شیشه است. اما میتوان با طی پروسه مقاوم سازی ، ضریب امنیت شیشه را بالا برد و در هر فضایی از آن استفاده کرد.

با انجام سکوریت و لمینیت در شیشه ها، مقاومت شیشه به میزان قابل توجهی افزایش یافته بطوری که میتواند بعنوان سقف و یا کف های شیشه ای به کار برده شود.

ضریب امنیت بالا در شیشه ها اهمیت بسیار زیادی دارد، و این مهم با انجام پروسه سکوریت و لمینیت کردن شیشه حاصل میشود. شیشه هایی که سکوریت میشوند، بدون آنکه کوچکترین تغییر ی در حجم، اندازه و یا فرم شیشه داشته باشند، نسبت به شیشه های معمولی تا ۵ برابر نسبت به ضربه محکم تر بوده و ایمنی لازم را بدست آورده است.

سکوریت

شیشه های خام مقاومت زیادی در مقابل ضربه ندارند و در صورت شکسته شدن به قطعات خیلی برنده ای تبدیل میشوند که بسیار هم خطرناک هستند. لذا لازم است تا این ضعف در شیشه مرتفع شود. پس از طی پروسه سکوریت کردن، شیشه به قطعات خیلی ریزی تبدیل میشوند که درصورت شکسته شدن هیچ لبه تیزی وجود ندارد و خطری نخواهند داشت.

سکوریت کردن شیشه فرایندی هست که مقاومت شیشه تا حد بسیار زیادی بالا رفته و کاملا ایمن میشود. در این پروسه شیشه را تا حدود ۷۰۰ درجه حرارت میدهند و سپس با فشار هوای سرد به سرعت خنک میکنند، با این کار مقاومت شیشه در برابر حرارت و ضربه حدود ۵ برابر افزایش می یابد.

یکی از معایب شیشه سکوریت که باید به آن دقت نمود این است که ، بعد از سکوریت کردن هیچ فعالیتی نمیتوان روی آن انجام داد، مانند مشخص کردن جای قفل و لولا و یا کوچک کردن شیشه توسط الماس. در شیشه سکوریت هیچ گونه تغییری نمیتوان داشت. نام دیگر شیشه سکوریت، شیشه میرال است.

نکته جالب برخلاف باور عموم این است که برخی گمان میکنند شیشه بعد از سکوریت شدن تغییر شکل و اندازه میدهد. این را باید عرض کنیم که شیشه بعد از سکوریت شدن هیچ گونه تغییری در شکل، اندازه و یا رنگ نداشته و کاملا همانند شیشه خام هستند.

لمینیت

همانطور که گفته شد شیشه خام بعد از سکوریت کردن، حدود ۵ برابر مقاوم تر شده ، حال اگر بر اثر ضربه شدید شیشه شکسته شود، فرو خواهد ریخت.

لمینیت به این شکل انجام میشود که دو یا چند لایه شیشه را توسط لایه PVB و حرارت بهم دیگر میچسبانند و اینکار ایمنی شیشه را بسیار بالا خواهد برد، مهمترین مزیت لمینت کردن شیشه این است که اگر زمانی شیشه خرد شود، تکه های شیشه سرجای خود باقی میمانند و ریخته نمیشود.

با توجه به مطلب گفته شده در بالا میتوان نتیجه گرفت که بالاترین ضریب امنیت شیشه انجام پروسه سکوریت  و لمینت کردن میباشد که برای هر نوع کاربری کاملا مناسب میباشد.